Results 2018

Planning Categories

WINNER: Re (Regional Enterprise)

Highly Commended: London Borough of Haringey

North East Lincolnshire Council

North East Lincolnshire Council in Partnership with ENGIE

Aylesbury Vale District Council

LONDON BOROUGH OF CAMDEN

WINNER: bptw partnership

Highly Commended: Tibbalds Planning and Urban Design

Deloitte Real Estate

Inner Circle Consulting

Stride Treglown

Pure Town Planning

WINNER: Bircham Dyson Bell

CMS

Brodies

Norton Rose Fulbright

WINNER: North West Cambridge Development

North West Cambridge Development - University of Cambridge

Highly Commended: Kingsbrook

Aylesbury Vale District Council

Planning and Delivering Green Roofs in the City of London for Biodiversity

City of London Corporation

Broads Landscape Character Assessment

Broads Authority

Enhancing spaces and places through Green Infrastructure

Re (Regional Enterprise)

Langley Mead SANG

Ecological Planning and Research Ltd. (EPR) and University of Reading

WINNER: Park Royal Intensification Study / OPDC

Hawkins Brown

Modelling the City Cluster through New Technology

City of London Corporation

The Sustainable Development Scorecard

Iceni Projects

WINNER: North West Cambridge Development

North West Cambridge Development - University of Cambridge

Highly Commended: Rye Hill Park

Weston Williamson + Partners

Mapleton Crescent

Rolfe Judd Planning

Copley Hanwell W7

Broadway Living

HTA Design - Planning Team

HTA Design

Affordable Housing for Watford

Watford Borough Council

WINNER: Preparing a burial strategy for the future; Harborough DC Cemetery and Burial Strategy

Enzygo

Church Street, Westminster

Westminster City Council, Peter Brett Associates and LDA Design

Countesswells Phase 1 Masterplan

Optimised Environments

Wiston Estate - Whole Estate Plan

Rural Solutions

Former Cockenzie Power Station Site & Surrounding Area Masterplan

Peter Brett Associates

WINNER: Beaulieu

Countryside

Lake Lothing Third Crossing, Lowestoft, Suffolk

Suffolk County Council

WINNER: Kislingbury Neighbourhood Plan

Cherwell and South Northamptonshire Councils

Hailsham Neighbourhood Plan

Troy Planning + Design

WINNER: Beechwood Village

Swan Housing Association

Highly Commended: Wembley Modular Developments

HTA Design

Countesswells Phase 1 Masterplan

Optimised Environments Ltd.

London Borough of Hounslow Housing, Planning and Regulatory Services

London Borough of Hounslow

Cherwell District and South Northamptonshire Council’s Planning Policy and Growth Strategy Teams

Cherwell District and South Northamptonshire Council’s Place and Growth Directorate.

Mid Sussex Developers Forum

Savills UK

WINNER: Unity, Doncaster

Waystone

Highly Commended: Rochester Riverside, Medway

bptw partnership

Andover Estate

HTA Design

Silverstone Park

MEPC, Terence O’Rourke, Aylesbury Vale District Council, Buckinghamshire County Council, Northamptonshire County Council, South

Preston Barracks and the University of Brighton Lewes Road masterplan

U+I

Resource Centre for Adults with Learning Disabilities, Coburg Crescent

DLBP

WINNER: Laindon Shopping Centre

Swan Housing Association

Highly Commended: UCL East Masterplan

LDA Design, Soundings, LLDC, UCL

Community Planning, Central Bedfordshire

LDA Design and Central Bedfordshire Council

Towards a Stamford Hill Plan

London Borough of Hackney

Central Winchester Regeneration

JTP

The Cornwall Planning Partnership

Cornwall Association of Local Councils & Cornwall Council

Rochester Riverside, Medway

bptw partnership

Placemaking Categories

WINNER: Maldon District Design Guide

Maldon District Council and BDP

Highly Commended: 8 Finsbury Circus

City of London Corporation

The Lanterna Building, Fish Island Village

Lyndon Goode Architects

Angel Court, City of London, EC2

City of London Corporation

Maggie's Centre, St Bartholomew's Hospital

City of London Corporation

Countesswells Phase 1 Masterplan

Optimised Environments

The Sill

Cundall

Plasdwr, Cardiff's Garden City

Pegasus Group

WINNER: The Waterman

Pilbrow & Partners

Highly Commended: Tregunnel Hill, Newquay

ADAM Architecture

Lombard Wharf

Patel Taylor

National Institute for Medical Research, Mill Hill

Barratt London

WINNER: Tadpole Garden Village

Crest Nicholson

Highly Commended: Monksmoor Park

Crest Nicholson

Kingsbrook

Aylesbury Vale District Council

Beaulieu

Countryside

Countesswells Phase 1 Masterplan

Optimised Environments

South Quay Plaza

Berkeley Homes South East London

Land to North Abingdon-on-Thames

CEG

WINNER: Circus West Village

Battersea Power Station Development Company

Highly Commended: Tileyard Studios

Pilbrow & Partners

Northwood Park

Urban Infill

Walthamstow EMD Cinema

Pilbrow & Partners

Blenheim House

Paragon Land & Estates

Nexus 25 Strategic Employment Site

Taunton Deane

WINNER: A City Less Grey

LeedsBID (Leeds Business Improvement District) & East Street Arts

Highly Commended: Walthamstow EMD Cinema

Pilbrow & Partners

Circus West Village

Battersea Power Station Development Company

WINNER: Walthamstow Wetlands

London Borough of Waltham Forest

Highly Commended: Fairfield Halls

MICA Architects

Former Southwark Fire Station

Rolfe Judd Planning

St James Street HLF Townscape Heritage Regeneration Scheme

London Borough of Waltham Forest

WINNER: Fletton Quays

Peterborough Investment Partnership

Highly Commended: Places for People X Urban Splash

Urban Splash Management

Woodberry Down

Hackney Council, Berkeley Homes, Genesis Housing Association and Woodberry Down Community Organisation.

Preston Barracks and the University of Brighton Lewes Road masterplan

U+I

The Essex Design Guide 2017

Place Services – Essex County Council

Beaulieu

Countryside

WINNER: Twechar regeneration project

Places for People

Highly Commended: Preston Barracks and the University of Brighton Lewes Road masterplan

U+I

Harvey Centre, Harlow Town

Rolfe Judd Planning

Bracknell Town Centre Regeneration

Bracknell Forest Council

Maiden Lane Estate Regeneration

CBRE

Morden Retail Gateway

Jan Kattein Architects

Leigh Court

Child Graddon Lewis

WINNER: London Dock

Patel Taylor

Highly Commended: LSQ London

Rolfe Judd Planning

Fletton Quays

Peterborough Investment Partnership

Transforming the Tower 42 Estate, City of London

City of London Corporation

Bargate Quarter, Southampton

Tellon Capital

WINNER: Woodberry Down

Hackney Council, Berkeley Homes, Genesis Housing Association and Woodberry Down Community Organisation.

Marklake Court

Bell Phillips Architects

Tadpole Garden Village

Crest Nicholson

WINNER: Central Somers Town Masterplan

DSDHA

Highly Commended: Salford Ingleside Birthing Centre

Salford City Council

Brunel Street Works

JTP and GLA & Opal LLP (Galliford Try, Thames Valley Housing, Linden Homes, Fizzy Living)

WINNER: Southall Waterside

JTP and Berkeley Homes (West Thames)

Highly Commended: Alconbury Weald

JTP and Urban&Civic

Bargate Quarter, Southampton

Tellon Capital

New Mill Quarter, Barratt Developments, BDW Kent divisional team

BDW Kent

Heyford Park - RAF Upper Heyford. Cherwell District Council and the Dorchester Group

Cherwell and South Northamptonshire Councils

Fletton Quays

Peterborough Investment Partnership

Ailsa Wharf

Stockwool

WINNER: Southall Waterside

JTP and Berkeley Homes (West Thames)

Brunel Street Works

JTP and GLA & Opal LLP (Galliford Try, Thames Valley Housing, Linden Homes, Fizzy Living)

Beckton Parkside

Stockwool

Website Menu