Results 2018

Planning Categories

WINNER: Re (Regional Enterprise)

Highly Commended: London Borough of Haringey

LONDON BOROUGH OF CAMDEN

Aylesbury Vale District Council

North East Lincolnshire Council

North East Lincolnshire Council in Partnership with ENGIE

WINNER: bptw partnership

Highly Commended: Tibbalds Planning and Urban Design

Pure Town Planning

Stride Treglown

Inner Circle Consulting

Deloitte Real Estate

WINNER: Bircham Dyson Bell

Norton Rose Fulbright

Brodies

CMS

WINNER: North West Cambridge Development

North West Cambridge Development - University of Cambridge

Highly Commended: Kingsbrook

Aylesbury Vale District Council

Langley Mead SANG

Ecological Planning and Research Ltd. (EPR) and University of Reading

Enhancing spaces and places through Green Infrastructure

Re (Regional Enterprise)

Broads Landscape Character Assessment

Broads Authority

Planning and Delivering Green Roofs in the City of London for Biodiversity

City of London Corporation

WINNER: Park Royal Intensification Study / OPDC

Hawkins Brown

The Sustainable Development Scorecard

Iceni Projects

Modelling the City Cluster through New Technology

City of London Corporation

WINNER: North West Cambridge Development

North West Cambridge Development - University of Cambridge

Highly Commended: Rye Hill Park

Weston Williamson + Partners

Affordable Housing for Watford

Watford Borough Council

HTA Design - Planning Team

HTA Design

Copley Hanwell W7

Broadway Living

Mapleton Crescent

Rolfe Judd Planning

WINNER: Preparing a burial strategy for the future; Harborough DC Cemetery and Burial Strategy

Enzygo

Former Cockenzie Power Station Site & Surrounding Area Masterplan

Peter Brett Associates

Wiston Estate - Whole Estate Plan

Rural Solutions

Countesswells Phase 1 Masterplan

Optimised Environments

Church Street, Westminster

Westminster City Council, Peter Brett Associates and LDA Design

WINNER: Beaulieu

Countryside

Lake Lothing Third Crossing, Lowestoft, Suffolk

Suffolk County Council

WINNER: Kislingbury Neighbourhood Plan

Cherwell and South Northamptonshire Councils

Hailsham Neighbourhood Plan

Troy Planning + Design

WINNER: Beechwood Village

Swan Housing Association

Highly Commended: Wembley Modular Developments

HTA Design

Mid Sussex Developers Forum

Savills UK

Cherwell District and South Northamptonshire Council’s Planning Policy and Growth Strategy Teams

Cherwell District and South Northamptonshire Council’s Place and Growth Directorate.

London Borough of Hounslow Housing, Planning and Regulatory Services

London Borough of Hounslow

Countesswells Phase 1 Masterplan

Optimised Environments Ltd.

WINNER: Unity, Doncaster

Waystone

Highly Commended: Rochester Riverside, Medway

bptw partnership

Resource Centre for Adults with Learning Disabilities, Coburg Crescent

DLBP

Preston Barracks and the University of Brighton Lewes Road masterplan

U+I

Silverstone Park

MEPC, Terence O’Rourke, Aylesbury Vale District Council, Buckinghamshire County Council, Northamptonshire County Council, South

Andover Estate

HTA Design

WINNER: Laindon Shopping Centre

Swan Housing Association

Highly Commended: UCL East Masterplan

LDA Design, Soundings, LLDC, UCL

Rochester Riverside, Medway

bptw partnership

The Cornwall Planning Partnership

Cornwall Association of Local Councils & Cornwall Council

Central Winchester Regeneration

JTP

Towards a Stamford Hill Plan

London Borough of Hackney

Community Planning, Central Bedfordshire

LDA Design and Central Bedfordshire Council

Placemaking Categories

WINNER: Maldon District Design Guide

Maldon District Council and BDP

Highly Commended: 8 Finsbury Circus

City of London Corporation

Plasdwr, Cardiff's Garden City

Pegasus Group

The Sill

Cundall

Countesswells Phase 1 Masterplan

Optimised Environments

Maggie's Centre, St Bartholomew's Hospital

City of London Corporation

Angel Court, City of London, EC2

City of London Corporation

The Lanterna Building, Fish Island Village

Lyndon Goode Architects

WINNER: The Waterman

Pilbrow & Partners

Highly Commended: Tregunnel Hill, Newquay

ADAM Architecture

National Institute for Medical Research, Mill Hill

Barratt London

Lombard Wharf

Patel Taylor

WINNER: Tadpole Garden Village

Crest Nicholson

Highly Commended: Monksmoor Park

Crest Nicholson

Land to North Abingdon-on-Thames

CEG

South Quay Plaza

Berkeley Homes South East London

Countesswells Phase 1 Masterplan

Optimised Environments

Beaulieu

Countryside

Kingsbrook

Aylesbury Vale District Council

WINNER: Circus West Village

Battersea Power Station Development Company

Highly Commended: Tileyard Studios

Pilbrow & Partners

Nexus 25 Strategic Employment Site

Taunton Deane

Blenheim House

Paragon Land & Estates

Walthamstow EMD Cinema

Pilbrow & Partners

Northwood Park

Urban Infill

WINNER: A City Less Grey

LeedsBID (Leeds Business Improvement District) & East Street Arts

Highly Commended: Walthamstow EMD Cinema

Pilbrow & Partners

Circus West Village

Battersea Power Station Development Company

WINNER: Walthamstow Wetlands

London Borough of Waltham Forest

Highly Commended: Fairfield Halls

MICA Architects

St James Street HLF Townscape Heritage Regeneration Scheme

London Borough of Waltham Forest

Former Southwark Fire Station

Rolfe Judd Planning

WINNER: Fletton Quays

Peterborough Investment Partnership

Highly Commended: Places for People X Urban Splash

Urban Splash Management

Beaulieu

Countryside

The Essex Design Guide 2017

Place Services – Essex County Council

Preston Barracks and the University of Brighton Lewes Road masterplan

U+I

Woodberry Down

Hackney Council, Berkeley Homes, Genesis Housing Association and Woodberry Down Community Organisation.

WINNER: Twechar regeneration project

Places for People

Highly Commended: Preston Barracks and the University of Brighton Lewes Road masterplan

U+I

Leigh Court

Child Graddon Lewis

Morden Retail Gateway

Jan Kattein Architects

Maiden Lane Estate Regeneration

CBRE

Bracknell Town Centre Regeneration

Bracknell Forest Council

Harvey Centre, Harlow Town

Rolfe Judd Planning

WINNER: London Dock

Patel Taylor

Highly Commended: LSQ London

Rolfe Judd Planning

Bargate Quarter, Southampton

Tellon Capital

Transforming the Tower 42 Estate, City of London

City of London Corporation

Fletton Quays

Peterborough Investment Partnership

WINNER: Woodberry Down

Hackney Council, Berkeley Homes, Genesis Housing Association and Woodberry Down Community Organisation.

Tadpole Garden Village

Crest Nicholson

Marklake Court

Bell Phillips Architects

WINNER: Central Somers Town Masterplan

DSDHA

Highly Commended: Salford Ingleside Birthing Centre

Salford City Council

Brunel Street Works

JTP and GLA & Opal LLP (Galliford Try, Thames Valley Housing, Linden Homes, Fizzy Living)

WINNER: Southall Waterside

JTP and Berkeley Homes (West Thames)

Highly Commended: Alconbury Weald

JTP and Urban&Civic

Ailsa Wharf

Stockwool

Fletton Quays

Peterborough Investment Partnership

Heyford Park - RAF Upper Heyford. Cherwell District Council and the Dorchester Group

Cherwell and South Northamptonshire Councils

New Mill Quarter, Barratt Developments, BDW Kent divisional team

BDW Kent

Bargate Quarter, Southampton

Tellon Capital

WINNER: Southall Waterside

JTP and Berkeley Homes (West Thames)

Beckton Parkside

Stockwool

Brunel Street Works

JTP and GLA & Opal LLP (Galliford Try, Thames Valley Housing, Linden Homes, Fizzy Living)

Website Menu